Свържете се с нас на телефон:

(+359) 879 02 33 15

или на и-мейл:

2217151@edu.mon.bg 

                 НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА  „БЪЛГАРИЯ - ОБРАЗОВАТЕЛНИ МАРШРУТИ“


   
Програмата подпомага изпълнението на Стратегията за възпитателната работа в образователните институции (2019 - 2030г.), където са определени мерките за патриотичното възпитание, които имат за цел формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, за да подпомогнат пълноценното развитие на детето и ученика като индивидуалност и член на обществото, формирането на позитивното отношение към историята на българската нация, уважение към традициите, обичаите и ритуалите в резултат от тяхното познаване.
   От друга страна, за първи път програмата надгражда обучението по български език и литература, история на България и география на България, организирано в чужбина, извънкласните дейности в БНУ, свързани със съхраняването на националната идентичност и култура, като създава възможност за учениците от българските неделни училища (БНУ) в чужбина да опознаят при посещенията на място не само природните и историческите забележителности на България, но и съвременните българи с техните постижения и стремежи. Тя ще допринесе за съхраняване на националната, културната и духовната идентичност на българите по света.
   През 2023 г. програмата е насочена към провеждането на образователни маршрути с цел активно учене и извън училище. Дейностите, които ще се реализират, допринасят за обогатяване на когнитивните способности, подобряване на социалния и здравословния начин на живот на учениците, създаване на умения за работа в екип, ефективна комуникация, толерантност, екологична култура, естетическо възпитание и т.н.
  За разширяване на интереса у децата и учениците към българската идентичност, култура, традиции и литературно наследство и за утвърждаване на духовните ценности на нацията е разработен модул „Културните и научните институции като образователна среда. С изпълнението на дейностите по модула в културните и научните институции (музеи, галерии, театри, планетариуми, обсерватории, научни институти, обществени библиотеки и др.) ще се формират нагласи за учене през целия живот и умения за самостоятелно учене чрез участие на учениците в културно-образователни инициативи, програми и проекти, ще се насърчи четенето и повишаването на грамотността, ще се подкрепи придобиването на ключови компетентности чрез реализиране на междупредметни връзки и чрез екипни проектни дейности.
   Националната програма допринася за оптималното развитие на способностите на учениците в тяхното личностно развитие с разбиране и отношение към предизвикателствата на високотехнологичното общество и климатичните промени на страната като част от планетата ни. Реализирането на образователните маршрути е от ключово значение за изграждането на правилни модели на поведение в училище и в обществото.


                                          ЦЕЛИ И ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА

  Националната програма е разработена в съответствие с приоритетна област 5 „Ефективно включване, трайно приобщаване и образователна интеграция” на Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030).
  Образователните цели са насочени към създаване на условия за надграждане на знанията и уменията на учениците, както и възможности за социализация и общуване на учениците и педагогическите специалисти извън училищната и семейната среда с цел получаване на трайно интегрирано знание и меки умения, които подобряват личностното развитие.
   Обща цел – изграждане на трайни навици за формиране на умения за учене през целия живот, практическо осмисляне на наученото и мотивиране за прилагане на изследователски подходи.
  Модулът се изпълнява на територията на Република България и обхваща следните училища – държавни, общински, частни, духовни, както и БНУ в чужбина, подпомагани от МОН, при спазване на реда и условията на:
 Наредбата за детските и ученическите туристически пътувания с обща цена, инициирани от институциите в системата на предучилищното и училищното образование, приета с ПМС № 365 от 2016 г.; Наредба №10/01.09.2016 г. за организация на дейностите в училищното образование;
Наредба за условията и реда за предоставяне на средства за компенсиране на намалените приходи от прилагането на цени за обществени пътнически превози по автомобилния транспорт, предвидени в нормативните актове за определени категории пътници, за субсидиране на обществени пътнически превози по нерентабилни автобусни линии във вътрешноградския транспорт и транспорта в планински и други райони и за издаване на превозни документи за извършване на превозите, приета с ПМС № 163 от 29.03.2015 г., обн., ДВ, бр. 51 от 7.07.2015 г., изм., бр. 53 от 4.07.2017 г.
  Участници в образователните маршрути са ученици от I клас до XI клас и педагогически специалисти от училището.
   Учениците се организират в групи със съответни ръководители, като на всеки 10 ученици се определя 1 ръководител - учител/педагогически специалист.
  Бенефициенти на средствата по модула са: държавни, общински, частни и духовни училища, както и БНУ подпомагани от МОН, обучаващи ученици от I клас до XI клас.
  Всеки ученик може да бъде включен в група един път за периода на изпълнение на програмата.
                                           ДЕЙНОСТИ ПО ПРОГРАМАТА
                                 Образователни маршрути от 2 до 5 дни
    Обекти по тематични направления:

  1. тематично направление История и археология;
  2. тематично направление География и икономика;
  3. тематично направление Биология, биоразнообразие и екология;
  4. тематично направление Изкуства, архитектура и литература;
  5. тематично направление Етнография, фолклор и занаяти.


   Всяко от посочените направления съдържа познавателни обекти (1-5), които са разположени в съответните области на страната. Училището има възможност да прави своите образователни маршрути като избира обекти от Приложението с тематичните направления от 1 до 5, като към тях могат да се добавят и други обекти, така че всяко училище да направи свой туристически „пъзел“ от различни интегрирани познания, съобразен със спецификата на учениците, интересите им, познавателните цели и възможностите.
  При посещенията на място по избраните образователни маршрути училището организира обучителна беседа, познавателни материали, презентации, демонстрации и други от местни лица - екскурзоводи, планински водачи, местни клубове и читалища, представители на краеведчески дружества, на Българския туристически съюз (БТС), експерти от местни музеи, културни и обществени институции и организации.
   Дейностите, включени в образователните маршрути, са:

  • изготвяне на образователни маршрути с избрани обекти от тематични направления (вкл. настаняване с нощувки, храна, транспорт, застраховка);
  • провеждане на различни дейности, дискусии, посещения на забележителности, музеи, паметници, занаятчийски работилници, екологични производства, исторически комплекси, резервати и др. по време на съответния образователен маршрут;
  • провеждане на срещи и образователни дейности с изявени личности за участниците по време на образователния маршрут.

 

Описание на обектите по маршрута 
Описание на пътуването по маршрута 

Всеки успех започва от училището...

Национална програма "Образователни маршрути" 

Национално средно училище "София"